عـدس پلـو


مواد لازم


مواد لازم برای چهار تا شش نفر

سویا خیس خورده یا گوشت چرخکرده: 300 گرم
پیاز بزرگ خرد شده: یک عدد
نمک و فلفل: به میزان لازم
زردچوبه: یک قاشق چایخوری
ادویه مخصوص پلو: دو قاشق چایخوری
روغن جامد یا کره: 150 گرم
عدس: یک و نیم پیمانه
برنج: دو پیمانه
پیاز داغ: 100 گرم یا پنج قاشق غذاخوری
زعفران دمکرده:1/4 پیمانه
کشمش پلویی: 200 گرم
مواد لازم ادویه پلـویی
گل محمدی خشک پودر شده: یک پیمانه
پودر دارچین: نصف پیمانه
پودر هل و پودر جوزهندی: دو قاشق سوپخوری
پودر زنجبیل، پودر زیره سبز و پودر فلفل سیاه: یک قاشق سوپخوری
زردچوبه: سه قاشق سوپخوری
پودر میخک: نصف قاشق چایخوری


طرز تهیه

عدس را که خیس کرده‌ایم، در ظرف مناسب که بزرگ‌تر از حجم عدس باشد ریخته و با درپوش در دستگاه مایکروویو قرار داده و با مایکرو 60 درصد، به مدت 10 الی 12 دقیقه زمان می‌دهیم تا بپزد.

برنج را هم از قبل خیس می‌کنیم. در ظرفی مناسب پیاز را ریخته، در حد دو تا سه قاشق غذاخوری از روغن جامد را اضافه کرده و کمی نمک به آن می‌افزاییم، سپس در دستگاه قرار داده و با مایکرو 100 درصد، 10الی 12دقیقه زمان می‌دهیم تا تفت بخورد، سبک شود و تغییر رنگ دهد. سویا یا گوشت چرخ‌کرده را به پیاز اضافه کرده، کمی نمک و فلفل به آن می‌افزاییم و بدون درپوش با مایکرو 100 درصد، به مدت پنج دقیقه دیگر زمان می‌دهیم تا تفت بخورد. (مابین تفت دادن یک بار هم می‌زنیم). زردچوبه، ادویه پلو، زعفران (دو قاشق غذاخوری) و  پیمانه آب‌جوش به آن اضافه می‌کنیم و ظرف را با درپوش به مدت پنج الی هفت دقیقه با قدرت 100 درصد در دستگاه قرار می‌دهیم تا بپزد، بعد کنار می‌گذاریم.

کشمش شسته را در ظرف مسطحی ریخته و دو قاشق غذاخوری روغن جامد به آن اضافه می‌کنیم و با مایکرو 100 درصد به مدت دو الی سه دقیقه زمان می‌دهیم تا تفت بخورد.

برنج را در ظرف مناسب ریخته و به اندازه‌ای که همیشه آب برای برنج کته اضافه می‌کنیم، به آن آب می‌افزاییم. نمک و روغن را هم اضافه کرده و برنج را بدون درپوش در دستگاه قرار داده و با مایکرو 100 درصد، به مدت 20 دقیقه در دستگاه قرار می‌دهیم تا برنج مغز‌پخت شده و آب آن کشیده شود. بعد از این مرحله عدس پخته را اضافه کرده، زیر و رو می‌کنیم و با درپوش و با مایکرو 40 درصد، به مدت 16 دقیقه زمان می‌دهیم تا دم بکشد.

موقع سرو غذا، کمی از برنج را با زعفران دم‌کرده مخلوط نموده و برای تزیین استفاده می‌کنیم. برای سرو این پلو از کشمش تفت خورده، برنج زعفرانی، پیازداغ و گوشت چرخ‌کرده که آماده کردیم، استفاده می‌کنیم.

 
طرز تهیه

 
همه ادویه‌ها را با هم مخلوط و الک کرده، در شیشه مات دربسته نگهداری می‌کنیم. این ادویه برای انواع پلوها قابل استفاده است.

 
نکات
در مایکـروویو
انرژی کل این عدس پلو 4225 کیلوکالری

مدت زمان پخت: 75 دقیقه

برای آن که طعم سویا برای همه خوشایند باشد، از قبل که سویا را شستیم، در ظرف جداگانه ریخته و با کمی آبجوش اجازه میدهیم به مدت 10 دقیقه بجوشد، بعد آبکش کرده و تفت میدهیم.

خواندن 564 دفعه