چلـو گوشـت


 مواد لازم
مواد لازم برای چهار تا شش نفر
گوشت تکه ای خرد شده: یک کیلوگرم
برنج: چهار پیمانه
پیاز: دو عدد
کشمش: یک پیمانه
آب نارنج: نصف پیمانه
زعفران دمکرده: دو قاشق سوپخوری
کره: 200 گرم
نمک، فلفل و ادویه پلویی: به میزان لازم
روغن، زیره و زردچوبه: به میزان لازم
طرز تهیه

چلو گوشت یک غذای اصیل مازندرانی است که از قدیم‌الایام در شب‌های ماه محرم به صورت نذری پخته می‌شود.

برنج را پس از شستشو از شب قبل در آب و همراه سنگ نمک می‌خیسانیم، سپس به مرحله آبکش رسانده و زیره، زردچوبه و ادویه پلویی را با برنج درون آبکش مخلوط می‌کنیم. در قابلمه مقداری آب و روغن ریخته، برنج را روی آن می‌ریزیم و دم می‌گذاریم. پس از بخار دادن، مقداری زعفران روی برنج می‌ریزیم. گوشت را همراه آب، یک عدد پیاز، کمی نمک و سیر روی حرارت می‌گذاریم تا پخته شود. در اواسط پخت آب گوشت را صاف می‌کنیم و سبزیجات داخل آن را برمی‌داریم پیاز دیگری را خرد کرده و در روغن سرخ می‌کنیم. زردچوبه، نمک و ادویه به آن افزوده و مقداری از آب گوشت را به آن می‌افزاییم. بعد همراه زعفران و آب نارنج روی گوشت می‌ریزیم تا کاملا جا افتاده و به روغن بیفتد. کشمش را شسته و در یک ظرف بزرگ ریخته، کره یا روغن محلی را خوب داغ کرده و روی کشمش می‌ریزیم. مقداری از چلو را همراه زعفران و کشمش مخلوط می‌کنیم که به این مخلوط به زبان محلی رنگه می‌گویند. هنگام سرو مقداری برنج ساده در ظرف ریخته، گوشت را روی آن گذاشته و با رنگه روی آن را می‌پوشانیم. غذا را همراه ماست دلال و سبزی سرو می‌کنیم.
نکات
نذری استان مازندران

در قدیم از صبح زود گوشت خام را میان برنج آبکش شده میگذاشتند، آتش را کم کرده و روی دیگ را با پتو میپوشاندند تا بخار درون دیگ بیرون نرود و گوشت میان برنج تا شب برای شام بپزد.
امروزه برای سهولت کار در اکثر شهرها و روستاهای استان از ماست کوچک (یک نفره) استفاده میشود، اما ماست دلال قدیمی با این غذا بسیار دلچسبتر است.
در برخی از مناطق استان، گوشت را ریش ریش کرده، روی برنج میریزند و در بعضی مناطق دیگر گوشت ریش ریش شده را با چلو، کشمش و زعفران مخلوط کرده و همه را یک جا در ظرف ریخته و سرو میکنند.

خواندن 490 دفعه